Rozwód, a separacja - poznaj różnice

Z tego artykułu dowiesz się, czym jest separacja, a czym jest rozwód. Ile trwa separacja przed rozwodem? I czy trzeba się męczyć dalej? Takie pytania zadają sobie zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Kiedy dwie osoby zawierają związek małżeński, mają wobec siebie pewne obowiązki i odpowiedzialność. Z czasem jednak, jeśli poczują, że nie dogadują się ze sobą, pojawią się możliwości uregulowania relacji między nimi w zwykły sposób. Jeśli sytuacja się pogorszy, lepiej rozważyć którąś z dostępnych opcji, takich jak separacja prawna, rozwód czy unieważnienie. Wszystkie trzy procesy pomagają parom zakończyć swoje małżeństwo zgodnie z prawem, ale wszystkie trzy różnią się na wiele sposobów. Poniżej znajduje się pełny opis rozwodu i separacji prawnej.

Separacja a rozwód

Mówiąc prostym językiem, rozwód jest powszechnie znany jako sposób zakończenia małżeństwa. Natomiast w ujęciu prawnym rozwód uznawany jest za ostatni etap rozpadu małżeństwa. W rzeczywistości, gdy dwoje ludzi osiąga ostateczny etap rozwodu, wszystkie prawa, obowiązki, zobowiązania i zobowiązania prawne, które wiążą dwie osoby, zostają ostatecznie utracone. Obie zaangażowane osoby trwale tracą stan cywilny, a także mają prawo do ponownego zawarcia małżeństwa. Oczywiście uzyskanie rozwodu jest łatwiejsze i prostsze niż rozwiązanie umowy. Jednak najtrudniejszą częścią procesu jest opieka nad dziećmi. Walka o opiekę nad dzieckiem znacznie komplikuje cały proces. Ten proces rozwodowy nie obowiązuje we wszystkich krajach, choć są też inne kraje, w których obowiązują jeszcze bardziej rygorystyczne zasady, takie jak unieważnienie małżeństwa.
 
Separacja prawna to proces, który jest krokiem w dół i z pewnością jest prostszy niż rozwód. Możemy ją rozpatrywać o karb niżej głównie w kontekście obowiązków i powinności prawnych. Jednak jest to dość trudne do uzyskania. Mówiąc najprościej, w tym procesie oboje partnerzy zgadzają się na zachowanie odrębności od siebie, ale oboje będą musieli się wspierać – również mieć wszelkie zobowiązania prawne wobec siebie. W rzeczywistości obie osoby nadal pozostają ze sobą związane jako para małżeńska. Jako takie nie mogą ponownie zawrzeć małżeństwa, tj. w przypadku rozwodu lub unieważnienia.
 
Małżeństwo jest bardzo świętą instytucją. Partnerzy powinni zrobić wszystko, aby pozostać razem i poradzić sobie ze swoimi problemami, najlepiej jak potrafią. Kiedy jednak coś staje się zupełnie niemożliwe, nie pozostaje nic innego, jak kontynuować któryś z wyżej wymienionych procesów – separacja lub rozwód. Niezwykle ważne jest pełne zrozumienie powyższych procesów przed przystąpieniem do realizacji jednego z nich. Istotne jest również, aby skonsultować się z odpowiednim prawnikiem i skorzystać z jego pomocy we wszystkich sprawach prawnych związanych z rozwodem lub separacją prawną w celu uniknięcia jakichkolwiek problemów i zamieszania później. Zawsze lepiej jest zakończyć proces w godny sposób, aby uniknąć dalszych napięć.

Sprawdź: Kancelaria prawna Poznań

Czym się różni separacja od rozwodu?

Zasadnicza różnica między rozwodem a separacją polega na tym, że konsekwencją rozwodu jest rozwiązanie małżeństwa, natomiast reżim separacji wstrzymuje związek przy zachowaniu małżeństwa. W dużym skróci podstawowe różnice pomiędzy rozwodem a separacją przedstawiamy poniżej. 

  • Separacja jest odwracalna (może być uchylona przez sąd), natomiast rozwód jest ostateczny i nieodwołalny: rozwiedzeni małżonkowie muszą ponownie zawrzeć związek małżeński, aby przywrócić małżeństwo. 
  • Małżonek rozwiedziony może ponownie zawrzeć związek małżeński, natomiast małżonek pozostający w separacji nie może - nadal pozostaje w małżeństwie (zawarcie kolejnego małżeństwa przez osobę pozostającą w separacji będzie uznane za bigamię).
  • Separacja jest łatwiejsza do uzyskania niż rozwód – nie trzeba udowadniać, że problemy małżeńskie są trwałe, czyli nie ma nadziei, że para się pojedna. 
  • W przypadku separacji nie ma możliwości powrotu przez małżonków do nazwiska przedmałżeńskiego - w przypadku rozwodu mogą oni powrócić do swoich dawnych nazwisk po wejściu w życie wyroku rozwodowego.
  • Uzyskanie wyroku separacyjnego jest łatwiejsze: wynika to z mniejszej liczby rozpraw, co zmniejsza koszty związane z udziałem w postępowaniu, w tym koszty zastępstwa procesowego przez adwokata.

Rozwój i separacja – wątpliwości par

Wielu małżonków, z różnych powodów, decyduje się na separację bez formalnego rozwiązania małżeństwa. Nawet w dzisiejszym społeczeństwie o wysokim wskaźniku rozwodów wiele par spotyka się z dezaprobatą przyjaciół i rodziny. Czują wstyd i nazywają siebie porażkami. Z jednej strony doskonale wiedzą, że nie chcą się męczyć dalej, z drugiej – ulegają ocenom społecznym i rodzinnym. Niektóre pary nie chcą pozbawiać swoich dzieci poczucia stabilizacji i decydują się po prostu na separację i kontynuację małżeństwa, ale osobno.
 
Innym powodem braku oficjalnego rozwodu jest niechęć do podziału majątku wspólnego małżonków, istnienie wspólnej hipoteki, ubezpieczenie zdrowotne jednego z małżonków, z którego korzystają oboje, a które nie byłoby dostępne w przypadku rozwodu, oraz szereg innych powodów.

Jak długo trwa proces rozwodowy?

Ten limit czasowy jest zazwyczaj bardzo trudny do ustalenia. W zależności od obciążenia pracą wymiaru sprawiedliwości, rozpoczęcie postępowania rozwodowego może trwać nawet kilka lat. Po tym czasie postępowanie rozwodowe kończy się albo rozwodem, albo przywróceniem rodziny. Rozwód na drodze sądowej trwa długo i od daty złożenia wniosku do rozprawy może minąć nawet rok.
 
Jeżeli zastanawiacie się Państwo nad rozwodem i chcielibyście dowiedzieć się więcej o całej procedurze, a w przypadku podjęcia tej trudnej decyzji zostać przeprowadzonym krok po kroku – nasza kancelaria zapewni niezbędne i profesjonalne wsparcie. Wysokość kosztów poniesionych w związku z postępowaniem o separację lub rozwód zależy od stopnia skomplikowania i indywidualnych uwarunkowań sprawy.

Przejdź do:

 Nasze media

 

Poprzedni Następny

Porady prawne

Jakie sa roznice pomiedzy bojka a pobiciem

Jakie są różnice pomiędzy bójką a pobiciem?

Сo grozi za pobicie i jakie są konsekwencje w świetle kodeksu karnego?
Więcej
Ile kosztuje napisanie pozwu o alimenty

Ile kosztuje napisanie pozwu o alimenty? Wniosek o podwyższenie alimentów

Jak wystąpić o alimenty na dziecko? Co musi zawierać pozew o alimenty?
Więcej
Podzial samochodu po rozwodzie

Podział samochodu po rozwodzie. Jak dojść do porozumienia

Istnieje kilka sposobów na podział samochodu po rozwodzie
Więcej
Ile kosztuje rozwod w Polsce

Ile kosztuje rozwód w Polsce? Koszt rozwodu

Ile kosztuje złożenie pozwu o rozwód u adwokata?
Więcej
Alimenty min

Sprawa karna za niepłacenie alimentów

Najsurowsza odpowiedzialność według Kodeksu Karnego - odpowiedzialność karna.
Więcej
Jak zlozyc wniosek o rozwod

Jak złożyć wniosek o rozwód

Rozwód – od czego zacząć?
Więcej
koszt adwokat za sprawe o odszkodowanie min

Ile kosztuje adwokat w sprawie o alimenty?

Czy wysokość alimentów może być regulowana tylko w sądzie?
Więcej
hipoteka po rozwodzie min

Jak podzielić kredyt po rozwodzie? Hipoteka po rozwodzie

Aby uniknąć skomplikowanego postępowania sądowego, doskonałą opcją w przypadku rozwodu jest
Więcej

Zadzwoń do nas

+48 61 85 17 794

lub

Przejdź do sekcji kontakt i napisz do nas

Idź do kontaktu

Oferta

Zakres naszych działań

24 min

Procesy sądowe

Dzięki kilkunastoletniej praktyce procesowej, w tym prowadzeniu spraw sądowych dla naszych ubezpieczyciel…
Więcej
36 min

Prawo ubezpieczeń

Świadczymy usługi prawne na rzecz klientów sektora ubezpieczeniowego.
Nasz zespół ds. ubezpieczeniowych p…
Więcej
Kanceklaria prawna sad Poznan

Obsługa podmiotów gospodarczych

Obsługujemy podmioty gospodarcze z różnych dziedzin gospodarki takich jak branża budowlana, branża kosmet…
Więcej
42 min

Procesy sądowe w ramach IV Dyrektywy

W przypadku zdarzenia objętego ochroną ubezpieczyciela zagranicznego i konieczności prowadzenia sporu sąd…
Więcej
untitled 17 of 69 Edit 23

Prawo karne gospodarcze

Nieznajomość prawa szkodzi, granica pomiędzy działaniem zgodnym z prawem, a działaniem niezgodnym z liter…
Więcej
51

Prawo medyczne

Doradzamy podmiotom z sektora ochrony zdrowia, w tym m.in. producentom i dystrybutorom produktów lecznicz…
Więcej
Adwokat w Poznaniu

NGO, fundacje i stowarzyszenia

Dynamiczny w ostatnich latach rozwój trzeciego sektora społeczno-gospodarczego jakim są organizacje non p…
Więcej
134A1766 Edit 9

PRO BONO wyzwanie dla przyszłości

Wspieramy lokalne biznesy, promujemy sztukę i edukację angażując się w działalność pro bono.
Zaangażowani…
Więcej
Wprowadzenia produktu min

Prawo kosmetyczne

Ostatnie lata to intensywny czas rozwoju branży kosmetycznej w Polsce. Wielkie koncerny międzynarodowe ko…
Więcej
49 v2

Prawo rodzinne

Wieloletnie doświadczenie w sztuce negocjacji pozwoliło nam na zdobyciu doświadczenia w prowadzenia spraw…
Więcej
134A1789 Edit 11

Prawo i sztuka

Wieloletnie doświadczenie w obsłudze podmiotów gospodarczych świadczonych przez zespół Kancelarii, w tym …
Więcej
untitled 11

Obsługa prawna spółek - fuzje, przekształcenia

Doradztwo  prawne w zakresie zatwierdzania sprawozdań finansowych, planowanych wypłatach dywidend, asysto…
Więcej