Kancelaria Adwokacka Ciesielski-Oczachowska Adwokacka spółka partnerska oferuje kompleksowe usługi prawne dla osób podejrzanych i oskarżonych o popełnienie przestępstwa kradzieży z włamaniem. Nasi adwokaci posiadają wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw karnych dotyczących przestępstw przeciwko mieniu i zapewniają skuteczną obronę na każdym etapie postępowania.
Zapewniamy skuteczną obronę na każdym etapie postępowania karnego – od postępowania przygotowawczego, przez proces sądowy, aż po postępowania apelacyjne i kasacyjne. Reprezentujemy podejrzanych w czynnościach prowadzonych przez Policję i prokuraturę, uczestniczymy w przesłuchaniach, okazaniach i analizujemy materiał dowodowy w celu podważenia zasadności stawianych zarzutów. Składamy wnioski o uchylenie lub zmianę środków zapobiegawczych, w tym tymczasowego aresztowania. Na etapie postępowania sądowego opracowujemy strategię obrony dostosowaną do okoliczności sprawy, podejmujemy działania na rzecz zmiany kwalifikacji prawnej czynu, uniewinnienia lub umorzenia postępowania, a w razie potrzeby – dążymy do uzyskania nadzwyczajnego złagodzenia kary. W przypadku niesprawiedliwego wyroku sporządzamy apelacje i skargi kasacyjne oraz reprezentujemy Klientów przed Sądem Apelacyjnym, a także wnioskujemy o wznowienie postępowania w sytuacji ujawnienia nowych dowodów.
Osoby skazane za kradzież z włamaniem mogą zostać ukarane karą pozbawienia wolności od 1 do 10 lat, a także obowiązkiem naprawienia szkody wyrządzonej pokrzywdzonemu. W niektórych przypadkach sąd może orzec dodatkowe środki, takie jak zakaz zajmowania określonych stanowisk, prowadzenia działalności gospodarczej czy dozór kuratora. Nasza kancelaria oferuje kompleksowe doradztwo prawne, obejmujące konsultacje dotyczące konsekwencji prawnych zarzutu kradzieży z włamaniem, analizę strategii procesowych oraz pomoc w negocjacjach z pokrzywdzonym w celu naprawienia szkody, co może skutkować złagodzeniem kary. Wspieramy Klientów w podejmowaniu świadomych decyzji dotyczących ewentualnego poddania się karze oraz w dążeniu do uzyskania najkorzystniejszego rozwiązania w danej sprawie.
Kradzież z włamaniem to jedno z najpoważniejszych przestępstw przeciwko mieniu, uregulowane w art. 279 § 1 Kodeksu karnego. Polega na dokonaniu kradzieży przy jednoczesnym pokonaniu zabezpieczeń chroniących mienie, np. poprzez wyłamanie drzwi, wybicie szyby, sforsowanie zamka lub innego zabezpieczenia mechanicznego czy elektronicznego.
Zgodnie z przepisem:
Kto kradnie z włamaniem, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10
W odróżnieniu od zwykłej kradzieży, kradzież z włamaniem stanowi tzw. typ kwalifikowany, zagrożony znacznie surowszą sankcją karną. Uznaje się ją za przestępstwo o podwyższonej szkodliwości społecznej – ze względu na sposób działania sprawcy, naruszenie prywatności poszkodowanego i potencjalnie większą wartość zrabowanego mienia.
Aby czyn kwalifikował się jako kradzież z włamaniem, muszą zaistnieć dwa elementy:
kradzież mienia – zabranie cudzej rzeczy w celu jej przywłaszczenia,
włamanie – czyli fizyczne pokonanie przeszkody lub zabezpieczenia (np. zamka, drzwi, sejfu, okna, ogrodzenia, systemu alarmowego) w celu uzyskania dostępu do mienia.
wyważenie drzwi wejściowych do mieszkania i kradzież gotówki lub biżuterii,
wybicie szyby samochodowej i zabranie sprzętu elektronicznego,
włamanie do piwnicy, garażu, kontenera, lokalu użytkowego.