Adwokat do spraw cudzoziemców - Nielegalny pobyt (deportacja)
Nie jest tajemnicą, że do Unii Europejskiej przybywa ogromna liczba migrantów w poszukiwaniu lepszego życia. Warto przypomnieć historię, jak w 2021 roku władze Białorusi zaczęły aktywnie wykorzystywać migrantów z Afryki i Azji do nacisku politycznego na Polskę i sąsiednie kraje UE. Polscy strażnicy graniczni musieli opanować przepływ nielegalnie przebywającej tam ludności, który był celowo zorganizowany. Cudzoziemcy, którzy przebywają w Polsce w sposób niezgodny z prawem, powinni być świadomi pewnych zmian w polskim prawie. W szczególności aktualizacje dotyczą prawa migracyjnego i procedur deportacyjnych. Adwokat do spraw cudzoziemców śledzi na bieżąco dynamiczne zmiany w przepisach, które dotyczą osób przebywających w Polsce w sposób niezgodny z prawem. Kwestie prawne związane z pobytem obcokrajowców na terenie Polski są skomplikowane. Dlatego właśnie adwokat do spraw cudzoziemców jest tutaj nieoceniony. Zarówno w sytuacjach trudnych, kiedy cudzoziemiec stoi w obliczu deportacji, jak i w bardziej codziennych, jak otwarcie działalności gospodarczej czy uzyskanie numeru PESEL.
Nielegalny pobyt – deportacja. Prawnik – sprawy cudzoziemców
Wcześniej cudzoziemcy mogli mieć zakaz wjazdu do Polski i krajów strefy Schengen na okres do 5 lat. Zgodnie ze zmianami, zakaz wjazdu do krajów Schengen został zwiększony do 10 lat. Skrócono także termin natychmiastowego wyjazdu z Polski z 15 dni do 8 dni od otrzymania decyzji o deportacji. Wcześniej cudzoziemiec musiał opuścić kraj w terminie od 15 do 30 dni. Skrócono termin na odwołanie się od decyzji dotyczących wydania i wymiany zezwoleń na pobyt i „pobyt tolerowany”, zmuszających cudzoziemca do powrotu, przedłużających okres dobrowolnego wyjazdu oraz uchylających zakaz ponownego wjazdu.
Dlaczego warto skorzystać z oferty: prawnik – sprawy cudzoziemców?
Przed zmianą prawa decyzja o wydaleniu była wydawana dopiero po przeprowadzeniu rozprawy sądowej. Teraz, jeśli cudzoziemiec otrzymał decyzję o deportacji i zdążył złożyć skargę do sądu, może zostać przymusowo wydalony w określonym czasie, jeszcze przed rozprawą sądową.
Decyzje dotyczące pobytu cudzoziemców przekazywane są komendantowi głównemu Straży Granicznej. Dotyczy to wydawania i wymiany zezwoleń na pobyt ze względów humanitarnych, zezwoleń na „pobyt tolerowany” oraz zmuszania cudzoziemca do powrotu. Wcześniej tymi sprawami zajmował się Departament do Spraw Cudzoziemców. Powinno to odciążyć urząd i ułatwić szybkie rozpatrywanie wniosków, w tym odwołań od kart pobytu (zezwoleń na pobyt w Polsce). Zmiany wprowadzone do ustawy o cudzoziemcach dotyczą wszystkich bez wyjątku, którzy naruszyli prawo migracyjne. Jak wyjaśnia prawnik imigracyjny: obywatel Ukrainy, który naruszył zasady pobytu w Polsce i ma decyzję deportacyjną, będzie zmuszony opuścić kraj. Obywatel Ukrainy, który narusza przepisy pobytowe w Polsce, może zostać zobowiązany do opuszczenia kraju, nawet jeśli trwa wojna w Ukrainie. Zgodnie z polskim prawem imigracyjnym, osoby, które nie spełniają warunków legalnego pobytu w Polsce, mogą otrzymać decyzję deportacyjną, niezależnie od sytuacji politycznej lub wojennej w ich kraju pochodzenia.
Poza tym, zdaniem eksperta, jeśli obywatel Ukrainy zdecyduje się na złożenie wniosku o nadanie statusu uchodźcy, może zostać odrzucony z powodu decyzji deportacyjnej. Najczęściej cudzoziemcy są deportowani z powodu przekroczenia dozwolonego okresu pobytu w Polsce. Jest to jeden z najczęstszych powodów deportacji, gdy cudzoziemiec przebywa w kraju dłużej, niż pozwalają na to dokumenty. Czerwone światło dostaje się również za nielegalne zatrudnienie. Dotyczy to tych cudzoziemców, którzy pracują w Polsce bez formalnych umów. Warto też pamiętać, że cudzoziemiec musi mieć ważne dokumenty, które dają mu prawo do pobytu w Polsce. Obywatele Ukrainy, którzy przyjechali do Polski po 24 lutym, obecnie mają również obowiązek uzyskania numeru PESEL (UKR) w ciągu 30 dni od przekroczenia granicy w celu legalnego pobytu w Polsce.
Adwokat do spraw cudzoziemców – założenie spółki z o.o. przez cudzoziemca
Aby nie dopuścić do sytuacji, w której można legalnie przyjechać do Polski i nie zostać deportowanym – Adwokacka Spółka Partnerska - Ciesielski & Oczachowska pomaga założyć spółkę cudzoziemcom, którzy chcą prowadzić działalność gospodarczą w Polsce. Firmy, założone przez cudzoziemców, są jednym z rozwiązań pozwalającym na uniknięcie deportacji. Adwokat do spraw cudzoziemców współpracujący z nami pomaga obcokrajowcom w założeniu takiej działalności. Zapraszamy także na konsultacje z naszymi prawnikami specjalizującymi się w prawie podatkowym. Ponadto nasi prawnicy z zakresu prawa podatkowego, pomogą Państwu wybrać najlepszy system opodatkowania dla Państwa działalności.