Adwokat do spraw cudzoziemców - Nielegalny pobyt (deportacja)

Nie jest tajemnicą, że do Unii Europejskiej przybywa ogromna liczba migrantów w poszukiwaniu lepszego życia.  Warto przypomnieć historię, jak w 2021 roku władze Białorusi zaczęły aktywnie wykorzystywać migrantów z Afryki i Azji do nacisku politycznego na Polskę i sąsiednie kraje UE. Polscy strażnicy graniczni musieli opanować przepływ nielegalnie przebywającej tam ludności, który był celowo zorganizowany. Cudzoziemcy, którzy przebywają w Polsce w sposób niezgodny z prawem, powinni być świadomi pewnych zmian w polskim prawie. W szczególności aktualizacje dotyczą prawa migracyjnego i procedur deportacyjnych. Adwokat do spraw cudzoziemców śledzi na bieżąco dynamiczne zmiany w przepisach, które dotyczą osób przebywających w Polsce w sposób niezgodny z prawem. Kwestie prawne związane z pobytem obcokrajowców na terenie Polski są skomplikowane. Dlatego właśnie adwokat do spraw cudzoziemców jest tutaj nieoceniony. Zarówno w sytuacjach trudnych, kiedy cudzoziemiec stoi w obliczu deportacji, jak i w bardziej codziennych, jak otwarcie działalności gospodarczej czy uzyskanie numeru PESEL.

 

 

Nielegalny pobyt – deportacja. Prawnik – sprawy cudzoziemców

Wcześniej cudzoziemcy mogli mieć zakaz wjazdu do Polski i krajów strefy Schengen na okres do 5 lat. Zgodnie ze zmianami, zakaz wjazdu do krajów Schengen został zwiększony do 10 lat. Skrócono także termin natychmiastowego wyjazdu z Polski z 15 dni do 8 dni od otrzymania decyzji o deportacji. Wcześniej cudzoziemiec musiał opuścić kraj w terminie od 15 do 30 dni. Skrócono termin na odwołanie się od decyzji dotyczących wydania i wymiany zezwoleń na pobyt i „pobyt tolerowany”, zmuszających cudzoziemca do powrotu, przedłużających okres dobrowolnego wyjazdu oraz uchylających zakaz ponownego wjazdu.

 

Dlaczego warto skorzystać z oferty: prawnik – sprawy cudzoziemców?

Przed zmianą prawa decyzja o wydaleniu była wydawana dopiero po przeprowadzeniu rozprawy sądowej. Teraz, jeśli cudzoziemiec otrzymał decyzję o deportacji i zdążył złożyć skargę do sądu, może zostać przymusowo wydalony w określonym czasie, jeszcze przed rozprawą sądową.

Decyzje dotyczące pobytu cudzoziemców przekazywane są komendantowi głównemu Straży Granicznej. Dotyczy to wydawania i wymiany zezwoleń na pobyt ze względów humanitarnych, zezwoleń na „pobyt tolerowany” oraz zmuszania cudzoziemca do powrotu. Wcześniej tymi sprawami zajmował się Departament do Spraw Cudzoziemców. Powinno to odciążyć urząd i ułatwić szybkie rozpatrywanie wniosków, w tym odwołań od kart pobytu (zezwoleń na pobyt w Polsce). Zmiany wprowadzone do ustawy o cudzoziemcach dotyczą wszystkich bez wyjątku, którzy naruszyli prawo migracyjne. Warto jedynie zaznaczyć, że dopóki na Ukrainie trwa wojna, Ukraińcy raczej nie będą deportowani za naruszenia. Jak wyjaśnia prawnik imigracyjny: obywatel Ukrainy, który naruszył zasady pobytu w Polsce i ma decyzję deportacyjną, będzie zmuszony opuścić kraj po zakończeniu wojny. 

Poza tym, zdaniem eksperta, jeśli obywatel Ukrainy zdecyduje się na złożenie wniosku o nadanie statusu uchodźcy, może zostać odrzucony z powodu decyzji deportacyjnej. Najczęściej cudzoziemcy są deportowani z powodu przekroczenia dozwolonego okresu pobytu w Polsce. Jest to jeden z najczęstszych powodów deportacji, gdy cudzoziemiec przebywa w kraju dłużej, niż pozwalają na to dokumenty. Czerwone światło dostaje się również za nielegalne zatrudnienie. Dotyczy to tych cudzoziemców, którzy pracują w Polsce bez formalnych umów. Warto też pamiętać, że cudzoziemiec musi mieć ważne dokumenty, które dają mu prawo do pobytu w Polsce. Obywatele Ukrainy, którzy przyjechali do Polski po 24 lutym, obecnie mają również obowiązek uzyskania numeru PESEL (UKR) w ciągu 30 dni od przekroczenia granicy w celu legalnego pobytu w Polsce.

Adwokat do spraw cudzoziemców – założenie spółki z o.o. przez cudzoziemca

 

Aby nie dopuścić do sytuacji, w której można legalnie przyjechać do Polski i nie zostać deportowanym – Adwokacka Spółka Partnerska - Ciesielski & Oczachowska pomaga założyć spółkę cudzoziemcom, którzy chcą prowadzić działalność gospodarczą w Polsce.  Firmy, założone przez cudzoziemców, są jednym z rozwiązań pozwalającym na uniknięcie deportacji. Adwokat do spraw cudzoziemców współpracujący z nami pomaga obcokrajowcom w założeniu takiej działalności. Zapraszamy także na konsultacje z naszymi prawnikami specjalizującymi się w prawie podatkowym. Ponadto nasi prawnicy z zakresu prawa podatkowego, pomogą Państwu wybrać najlepszy system opodatkowania dla Państwa działalności.

Zachęcamy do sprawdzenia całej oferty

Z usług naszej Kancelarii prawnej Poznań korzystać mogą nie tylko osoby prywatne, ale także firmy, które zatrudniają obcokrajowców. Nasza kancelaria, będąca wytrawnym adwokatem sprawy cudzoziemców, zajmuje się także innymi rodzajami spraw. Z pewnością warto skorzystać z naszych usług adwokata sprawy karne, który zapewni profesjonalne wsparcie na każdym etapie postępowania karnego.

Dodatkowo, w dziedzinie prawa rodzinnego również wprowadzamy szereg usług skierowanych do cudzoziemców. Wiemy, jak skomplikowane mogą być polskie zasady prawa rodzinnego dla osoby, która nie jest z tego kraju. Dlatego oferujemy pomoc w takich sprawach jak rozwody, podział majątku czy w sprawach związanych z prawem do opieki nad dziećmi. Mając świadomość, jak trudna jest ta procedura bez adekwatnej wiedzy prawnej, nasza kancelaria oferuje pomoc radcy prawnego do spraw cudzoziemców. Naszym celem jest sprawić, aby proces ten przebiegał jak najsprawniej.

Poprzedni Następny

Zadzwoń do nas

+48 61 85 17 794

lub

Przejdź do sekcji kontakt i napisz do nas

Idź do kontaktu

Oferta

Zakres naszych działań

24 min

Procesy sądowe

Dzięki kilkunastoletniej praktyce procesowej, w tym prowadzeniu spraw sądowych dla naszych ubezpieczyciel…
Więcej
36 min

Prawo ubezpieczeń

Świadczymy usługi prawne na rzecz klientów sektora ubezpieczeniowego.
Nasz zespół ds. ubezpieczeniowych p…
Więcej
Kanceklaria prawna sad Poznan

Obsługa podmiotów gospodarczych

Obsługujemy podmioty gospodarcze z różnych dziedzin gospodarki takich jak branża budowlana, branża kosmet…
Więcej
42 min

Procesy sądowe w ramach IV Dyrektywy

W przypadku zdarzenia objętego ochroną ubezpieczyciela zagranicznego i konieczności prowadzenia sporu sąd…
Więcej
untitled 17 of 69 Edit 23

Prawo karne gospodarcze

Nieznajomość prawa szkodzi, granica pomiędzy działaniem zgodnym z prawem, a działaniem niezgodnym z liter…
Więcej
51

Prawo medyczne

Doradzamy podmiotom z sektora ochrony zdrowia, w tym m.in. producentom i dystrybutorom produktów lecznicz…
Więcej
Adwokat w Poznaniu

NGO, fundacje i stowarzyszenia

Dynamiczny w ostatnich latach rozwój trzeciego sektora społeczno-gospodarczego jakim są organizacje non p…
Więcej
134A1766 Edit 9

PRO BONO wyzwanie dla przyszłości

Wspieramy lokalne biznesy, promujemy sztukę i edukację angażując się w działalność pro bono.
Zaangażowani…
Więcej
Wprowadzenia produktu min

Prawo kosmetyczne

Ostatnie lata to intensywny czas rozwoju branży kosmetycznej w Polsce. Wielkie koncerny międzynarodowe ko…
Więcej
49 v2

Prawo rodzinne

Wieloletnie doświadczenie w sztuce negocjacji pozwoliło nam na zdobyciu doświadczenia w prowadzenia spraw…
Więcej
134A1789 Edit 11

Prawo i sztuka

Wieloletnie doświadczenie w obsłudze podmiotów gospodarczych świadczonych przez zespół Kancelarii, w tym …
Więcej
untitled 11

Obsługa prawna spółek - fuzje, przekształcenia

Doradztwo  prawne w zakresie zatwierdzania sprawozdań finansowych, planowanych wypłatach dywidend, asysto…
Więcej