Rejestracja spółki cywilnej - jak przeprowadzić?

Spółka cywilna (S.C.) to jedna z najpopularniejszych form działalności gospodarczej, którą mogą utworzyć minimum dwie osoby nazywane wspólnikami. Spółka cywilna może być też założona przez osoby prawne i inne spółki. Spółce nie przysługuje jednak status przedsiębiorcy (są nimi jedynie wspólnicy), a całość regulowana jest przez Kodeks cywilny.
W tym tekście opisujemy, jak wygląda zakładanie spółki cywilnej krok po kroku

Zakładanie spółki cywilnej krok po kroku

Zakładanie spółek, tak jak w przypadku innych działalności, wymaga przejścia przez proces rejestracji i uporządkowania formalności. Jak wygląda ta rejestracja?

Wpis do CEiDG osób fizycznych

Na początku osoby fizyczne, które chcą być wspólnikami, ale nie były dotychczas przedsiębiorcami, powinny zarejestrować się w CEiDG. Warto wiedzieć, że nie ma czegoś takiego jak rejestracja spółki cywilnej w CEiDG - rejestracji podlegają tylko wspólnicy. 

Sporządzenie umowy na piśmie

W kolejnym kroku wspólnicy zobowiązani są do zawarcia umowy spółki cywilnej na piśmie. Nie ma konieczności, by umowa była sporządzona u notariusza. 

NIP, Regon i inne sprawy w US i GUS

Następnie trzeba skontaktować się z Głównym Urzędem Statystycznym w celu uzyskania numeru REGON spółki. Należy bezpłatnie wypełnić formularz RG-OP w urzędzie właściwym dla siedziby spółki. Zakładanie spółki cywilnej wymaga również wizyty w Urzędzie Skarbowym, w którym: 

  • uzyskuje się numer NIP spółki, 
  • składa się deklarację i zapłatę podatku od czynności cywilnoprawnych w ciągu 14 dni od zawarcia umowy spółki. 
  • rejestruje się VAT (trzeba wypełnić formularz VAT-R), przy czym warto pamiętać, że podatnikiem VAT jest spółka cywilna - nie wspólnicy. 

Stawka podatku spółki cywilnej to 0,5%. Podstawą opodatkowania jest wysokość wkładów, które zostały wniesione do majątku spółki.

Zaktualizowanie wpisu w CEiDG

W ciągu 7 dni od nadania numeru NIP i REGON trzeba zaktualizować wpis w CEiDG - uzupełnić go o przypisane spółce numery. Niezbędny będzie tu wniosek CEiDG-1. 

Zgłoszenie do ZUS

Rejestracja spółki cywilnej nie kończy się na Urzędzie Skarbowym. Trzeba jeszcze skontaktować się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Jeśli spółka planuje zatrudniać pracowników lub zleceniobiorców, to musi zgłosić siebie jako płatnika składek ZUS, czemu służy formularz ZUS ZPA. Zgłoszenie powinno być zrealizowane w ciągu 7 dni kalendarzowych od daty zatrudnienia pierwszego pracownika lub rozpoczęcia prowadzenia działalności.

Wsparcie kancelarii prawnej przy zakładaniu spółki

Jeśli wspólnicy chcą, żeby zakładanie spółki cywilnej było jak najbardziej bezpieczne i zgodne z przepisami prawnymi, warto skorzystać ze wsparcia prawników. Nasza kancelaria prawna w Poznaniu pomaga przejść przez każdy etap krok po kroku. Działamy nie tylko dla wspólników z Poznania, lecz także z innych miast. Pomoc przy rejestracji spółki dotyczy każdej branży - w tym np. budowlanej, kosmetycznej, farmaceutycznej, artystycznej czy producentów żywności. 

Ze strony naszej kancelarii oferowana jest też kompleksowa obsługa podmiotów gospodarczych z Poznania i pozostałych miejscowości kraju. Nie tylko pomagamy założyć spółkę, lecz także zapewniamy wsparcie przy codziennej obsłudze bieżących spraw, przygotowywaniu dokumentów, opracowaniu negocjacji, reprezentacji spółki przed organami administracyjnymi i wieloma innymi działaniami. Asysta prawnika kancelarii przy działalności spółek cywilnych jest dla wspólników dużym wsparciem

 

Dane kontaktowe:

Ciesielski & Oczachowska - Adwokacka Spółka Partnerska

61-738 Poznań; ul. Plac Wolności 8/4

tel.: 61 85 17 794

kontakt@ciesielski-oczachowska.pl

 Nasze media

kancelaria-instagram

kancelaria-facebook

 

Porady prawne

Poprzedni Następny