Jak podzielić kredyt po rozwodzie? Hipoteka po rozwodzie

Kiedy ludzie zawierają związek małżeński, natychmiast starają się stworzyć sobie komfortowe warunki do wspólnego życia. Dlatego z reguły albo biorą kredyt hipoteczny na mieszkanie, albo kupują sprzęt gospodarczy czy samochód na kredyt. Oczywistym jest, że w tym czasie żadne z nich nie myśli, że w przyszłości może dojść do takiej sytuacji, że ich małżeństwo nagle przestanie istnieć i będą musieli dzielić się nie tylko wspólnym majątkiem, ale i wspólnymi długami.

 

Rozwód nie oznacza, że skończyły się wspólne zobowiązania między ludźmi: była rodzina nie traci przed bankiem statusu kredytobiorcy. Dług za zakupione mieszkanie trzeba będzie spłacić nawet po oficjalnym rozwodzie.

 

Jak podzielić kredyt po rozwodzie?

Jedną z popularnych i często spotykanych opcji rozwiązania kwestii kredytu hipotecznego jest sprzedaż nieruchomości. Ta opcja jest najkorzystniejsza dla wszystkich stron. Małżonkowie pozbywają się konieczności spłacania kredytu hipotecznego, a bank z kolei otrzymuje pieniądze ze sprzedaży i zamyka umowę hipoteczną.

Drugą popularną opcją rozwiązania problemu z kredytem hipotecznym po rozwodzie jest dalsza spłata kredytu przez oboje małżonków. Ponieważ pożyczkodawca nie monitoruje zmiany stanu cywilnego i nie ingeruje w relacje między małżonkami, opcja ta jest bardzo wygodna dla obu stron.

Teoretycznie jest to idealne rozwiązanie dla wszystkich stron, ale z praktyki sądowej naszego biura, wspólna spłata kredytu przez długi czas wiąże się z ryzykiem niewypłacalności jednego z byłych małżonków.

Jeśli jeden z byłych małżonków nie wywiąże się ze spłaty kredytu, dług hipoteczny pojawi się w historii kredytowej obu kredytobiorców.

 

Aby uniknąć skomplikowanego postępowania sądowego, doskonałą opcją w przypadku rozwodu jest przeniesienie obowiązku spłaty kredytu na jednego z małżonków. W tym przypadku osoba przejmująca zobowiązania musi udowodnić swoją wypłacalność.

Sytuację taką reguluje Kodeks postępowania cywilnego, a w nim art. 519-526 k.p.k. 519-526.

Spłata kredytu po rozstaniu w przypadku przejęcia długów sprowadza się do tego, że jeden z byłych współmałżonków przejmuje część długu należącą do drugiego.

W przypadku, gdy Twoje dochody nie są wystarczające do przeniesienia kredytu, możesz dodać do długu innej osoby, np. nowego partnera życiowego lub rodzica.

Innym z najkorzystniejszych dla małżonków rozstrzygnięć jest spłata swojej części zadłużenia i przeniesienie nieruchomości oraz pozostałego zadłużenia na drugą osobę.

Wszystkie powyższe rozwiązania są odpowiednie, gdy małżonkowie potrafią w przyjaznej atmosferze dojść do porozumienia i sporządzić umowę, w której przepiszą wszystkie zobowiązania. Przy tworzeniu umowy, w której część kredytu i nieruchomości zostaje przeniesiona na byłego małżonka, należy upewnić się, że w księdze wieczystej widnieje aktualny tytuł własności i hipoteka.

Wśród naszych klientów, którym pomogliśmy wyjść z trudnej sytuacji związanej z kredytem hipotecznym po rozwodzie, była opcja wynajęcia mieszkania, aby dalej realizować swoje zobowiązania.

Chociaż podczas wizyty ta opcja nie odpowiadała obu stronom.

W swojej praktyce prawniczej adwokaci naszej kancelarii spotykają się z różnego rodzaju sytuacjami konfliktowymi.

Co zrobić, gdy jeden z małżonków chce sprzedać nieruchomość i spłacić kredyt, a drugi małżonek z jakiegoś powodu nie chce tego zrobić i nie może zapłacić drugiej stronie swojej części?

Małżonkowie wzięli kredyt na dwoje, ale jeden z nich wyjechał do Ameryki na stały pobyt. Jak zmusić go do spłacenia swojej części kredytu?

Małżonkowie wzięli kredyt na budowę domu, ale działka należała do jednego z małżonków. Jak podzielić nieruchomość?

Prawnik kancelarii Magdalena Oczachowska posiada duże doświadczenie w prowadzeniu spraw o podział majątku wspólnego zarówno na drodze sądowej, jak i umiejętność osiągnięcia konsensusu w drodze negocjacji i korzystnych dla obu stron ustępstw. Jeśli znaleźli się Państwo w trudnej sytuacji, w której trudno jest dojść do wspólnej decyzji dotyczącej podziału majątku lub wspólnych zobowiązań kredytowych, proponujemy przyjście do naszej kancelarii w centrum Poznania na konsultację lub wideokonsultację w dogodnym dla Państwa terminie.

 

Dane kontaktowe:

Ciesielski & Oczachowska - Adwokacka Spółka Partnerska

61-738 Poznań; ul. Plac Wolności 8/4

tel.: 61 85 17 794

kontakt@ciesielski-oczachowska.pl

 Nasze media

 

kancelaria-instagram

kancelaria-facebook

 

 

Podział samochodu po rozwodzie. Jak dojść do porozumienia

Rozwód, a separacja - poznaj różnice

Poprzedni Następny