Ile kosztuje rozwód w Polsce? Koszt rozwodu

Decydując się na zakończenie relacji małżeńskiej, małżonkowie rzadziej myślą o tym, ile kosztuje sprawa rozwodowa.

Koszt rozwodu wydaje się mieć drugorzędne znaczenie w porównaniu z kwestiami związanymi z próbą utrzymania rodziny, sporami o podział majątku, czy kwestiami związanymi z utrzymaniem i wychowaniem dzieci. Niemniej jednak postępowanie rozwodowe nieuchronnie wiąże się z pewnymi kosztami.

Aby uzyskać rozwód należy do sądu skierować pozew. Za złożenie pozwu o rozwód pobierana jest opłata sądowa, która wynosi 600 zł.

Opłatę sądową wnosi powód i potwierdzenie jej uiszczenia dołącza do pozwu. Sąd zwróci pozew, jeśli opłata sądowa nie zostanie uiszczona.

W niektórych przypadkach powód (osoba składająca pozew o rozwód) może wystąpić z wnioskiem o zwolnienie od obowiązku ponoszenia opłaty sądowej.

Zwolnienie od kosztów sądowych w postępowaniu cywilnym reguluje ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych.

 

Jedną z najprostszych spraw rozwodowych jest sytuacja, w której dwoje ludzi jednogłośnie decyduje się na rozwód oraz wspólnie decydują o opiece nad dziećmi i podziale majątku.

Małżonkowie, którzy nie mają wobec siebie żadnych roszczeń, są zainteresowani jedynie tym.:

- jakie dokumenty są potrzebne,

- ile kosztuje rozwód za porozumieniem stron,

- kto ponosi koszty sprawy rozwodowej.

W takim przypadku koszty postępowania rozwodowego będą minimalne. Sąd zwraca połowę opłaty sądowej, a drugą połowę dzieli między strony postępowania. Jeśli rozwód nastąpi za porozumieniem stron, koszt rozwodu (opłata sądowa) wyniesie 150 zł.

Pozew o rozwód za porozumieniem stron musi być odpowiednio przygotowany poprzez dopełnienie wszystkich wymogów formalnym. Doskonałym rozwiązaniem przy składaniu pozwu jest  o dołączenie porozumienia rodzicielskiego, które będzie stwierdzało, że między stronami nie ma konfliktu ani sporu, a wszystkie sprawy rodzinne zostały uzgodnione.

Nie istnieje standardowy wzór pozwu rozwodowego. Każdy pozew musi być dostosowany do sytuacji faktycznej i prawnej rodziny.

 

Jak złożyć pozew o rozwód?

Pozew o rozwód składa się w sądzie okręgowym osobiście lub można go wysłać listem poleconym.

 

Dodatkowe koszty rozwodu

Dla jednych koszty rozwodu ograniczą się tylko do opłaty sądowej, inni nie będą mogli jednak uniknąć dodatkowych kosztów. Byli małżonkowie, którzy nie mogą osiągnąć jednomyślności w sprawie rozwodu zastanawiają się ile kosztuje rozwód z adwokatem.

 

Jeżeli oprócz rozwodu chcesz rozstrzygnąć jeszcze inne kwestie jak, np. kwestie związane podziałem majątku małżonków, to musisz pamiętać, że koszty sądowe będą znacznie wyższe. Jeśli chcesz, aby rozwód był prowadzony przez profesjonalnego pełnomocnika, to musisz w kosztach związanych z rozwodem uwzględnić jego honorarium.

 

Oprócz porad prawnych, przygotowania pism procesowych, gromadzenia dokumentów, reprezentowania Twoich interesów w sądzie i monitorowania przebiegu sprawy, prawnik pomoże zapobiec zagrożeniom, które mogą pojawić się w trakcie lub po rozwodzie.

Warto pamiętać, że w niektórych przypadkach nie obejdzie się bez pomocy adwokata czy radcy prawnego. Czasami chęć zaoszczędzenia pieniędzy na usługach prawnych i zrozumienie prawa na własną rękę może prowadzić do dodatkowych kosztów.

 

Częstym pytaniem, które zadają klienci jest ,,ile trwa sprawa rozwodowa?’’. Na tak postawione pytanie możemy odpowiedzieć ,,to zależy’’. Z praktyki wiemy, że zdarzają się przypadki spraw o rozwód, które zakończyły się w ciągu 4 miesięcy od dnia wniesienia pozwu do sądu, a są również sprawy, które potrafią trwać nawet 8 lat.

 

Ile kosztuje złożenie pozwu o rozwód u adwokata?

Wpisując takie pytanie w pole wyszukiwarki Google, wiele osób ma nadzieję, że zobaczy dokładną kwotę i otrzyma jednoznaczną odpowiedź - ale bez względu na to, ile artykułów przeczytasz, określenie dokładnej kwoty jest niemożliwe. Przybliżone ceny, które dziennikarze czy prawnicy piszą w swoich artykułach, są cenami hipotetycznymi. Dopiero po szczegółowej, indywidualnej konsultacji prawnik będzie mógł podać szacunkową kwotę ile kosztuje rozwód w sądzie

 Adwokat rozwodowy Poznań - Magdalena Oczachowska

Ciesielski & Oczachowska - Adwokacka Spółka Partnerska

61-738 Poznań; ul. Plac Wolności 8/4;

tel.: 61 85 17 794

e-mail:  kontakt@ciesielski-oczachowska.pl

 

Poprzedni Następny