Dobry adwokat od spraw karnych - jesteś nim Ty sam!

Ten tytuł nie został wybrany przypadkowo, ponieważ w sprawie karnej, w której jesteś podejrzanym lub oskarżonym, również Twoje działania będą decydować o wyniku sprawy. Teraz przyjrzyjmy się bardziej szczegółowo, dlaczego tak właśnie jest.

W tym artykule adwokat karny Sławomir Ciesielski udzieli porad, jak skutecznie korzystać z pomocy prawnej obrońca w sprawach karnych, aby osiągnąć najlepsze wyniki. Poda również przykłady, w których klienci niestosujący się do tych wskazówek mogą popełnić błędy.

Dlaczego należy jak najwcześniej skontaktować się z dobrym adwokatem od spraw karnych? Najlepiej, jeśli ktoś, kto przewiduje, że może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej, skontaktuje się z prawnikiem zanim zostanie wezwany do organów ścigania. Jeśli policjant zaprasza na „rozmowę”, jest to wystarczający powód, aby skontaktować się z mecenasem. W trakcie konsultacji prawnej prawnik oceni ryzyko oskarżenia, ewentualną kwalifikację działań klienta, opowie o możliwej karze, doradzi optymalne stanowisko prawne w sprawie, doradzi jak składać wyjaśnienia co do okoliczności sprawy. Jest to bardzo ważne, ponieważ wyniki wspomnianej „rozmowy” mogą być później wykorzystane jako dowody potwierdzające winę, a nawet mogą być podstawą do zatrzymania i pozbawienia wolności.

Zaniedbanie możliwości konsultacji z adwokatem często prowadzi do tego, że osoba składa zeznania przeciwko sobie, nieuważnie czyta swoje wyjaśnienia, nie zwraca uwagi na szczegóły, które później mogą odegrać kluczową rolę w sprawie karnej, wybiera niewłaściwe położenie prawne w sprawie. Bo często jest tak , że to co nam wydaje się być korzystne, niestety ale zadziała na naszą niekorzyść.

 

Nie należy oszukiwać adwokata ani ukrywać przed nim nieprzyjemnych okoliczności sprawy poprzez milczenie na ich temat. Aby mecenas mógł udzielić Ci właściwej porady, musisz podać informacje, które są prawdziwe. Zgodnie z Kodeksem Etyki Adwokackiej, każdy prawnik musi zachować poufność. Zaufanie między klientem a prawnikiem jest ważnym elementem pracy nad skuteczną strategią obrony.

 

Ważne jest opisanie wszystkich czynności śledczych i procesowych w sprawie, które miały miejsce pod nieobecność adwokata, takich jak odbieranie wyjaśnień, próbek do badań porównawczych, przeszukiwanie. Jest to konieczne, aby obrońca zrozumiał, jakimi dowodami dysponuje śledztwo i w jakim kierunku zmierza.

Niepoinformowanie prawnika o wszelkich czynnościach, które miały miejsce pod nieobecność obrońcy, może skutkować mylną oceną sytuacji.

Przed udziałem w czynnościach śledczych (przesłuchanie, konfrontacja, eksperyment śledczy, oględziny na miejscu zdarzenia itp.) lub innych czynnościach w sprawie należy skonsultować się z prawnikiem, aby dowiedzieć się, jakie prawa nam przysługują, jaki jest najlepszy sposób postępowania, jakie konsekwencje mogą pociągnąć za sobą Twoje działania.

Podejmowanie jakichkolwiek działań w sprawie na własną rękę, bez wcześniejszej konsultacji z prawnikiem, może doprowadzić do pogorszenia sytuacji, której można było uniknąć.

Oczywiście, należy stosować się do rad prawnika, działać w sposób z nim uzgodniony, ponieważ udziela on porad w oparciu o swoje doświadczenie zawodowe związane z udziałem w sprawach karnych, którego Ty nie posiadasz. A istotą pracy prawnika jest kierowanie klientem, doradzanie mu, jak ma się zachować w tej czy innej sytuacji, dzielenie się z klientem swoją wiedzą i doświadczeniem. Dobry adwokat prawo karne działa wyłącznie w interesie klienta.

 

Pamiętaj, że wszystkie działania mają swoje konsekwencje: te właściwe przybliżają Cię do celu, te niewłaściwe oddalają.

Podsumowując, chciałbym zalecić klientom by byli konsekwentni i wytrwali w obronie swojego położenia oraz by wierzyli w możliwość osiągnięcia pozytywnego rezultatu. Jeśli nie zostaniesz wysłuchany w trakcie postępowania wyjaśniającego - broń swojego stanowiska w sądzie, jeśli sąd wydał wyrok nie na Twoją korzyść - zaskarżaj go w przewidzianym trybie, aż do wyczerpania wszystkich środków ochrony swoich praw.

 

Konsekwencja i dobra fachowa pomoc praktycznie zawsze dają gwarancję osiągnięcia w danych warunkach najlepszego możliwego wyroku.

 

 

Poprzedni Następny

Zadzwoń do nas

+48 61 85 17 794

lub

Przejdź do sekcji kontakt i napisz do nas

Idź do kontaktu

Adwokat sprawy karne - porady prawne

adwokat do spraw karnych

Udział adwokata w sprawie karnej

Każda sprawa jest traktowana indywidualnie.
Więcej
Postepowanie dowodowe w procesie karnym

Postępowanie dowodowe w procesie karnym

Postępowanie dowodowe odbywa się na podstawie ustawy.
Więcej
Koszt apelacji w sprawie karnej 6

Ile kosztuje apelacja w sprawie karnej

Koszt apelacji w sprawie karnej
Więcej
Adwokat sprawy karne Poznan 2

Adwokat Poznań - Sprawy karne

Adwokat Poznań - Sprawy karne, gospodarcze. Jako adwokat w Poznaniu wspierający rozwiązania spraw karnych…
Więcej
33 min v2

Procesy sądowe

Jako kancelaria prawna w Poznaniu z kilkunastoletnią praktyką procesową i reprezentowaniu klientów na sal…
Więcej
Wiekszosc osadzonych w aresztach sledczych i zakladach karnych odbywa kare na pods

Oszustwo art. 286 k.k. - Sprawa Karna

Większość osadzonych w aresztach śledczych i zakładach karnych odbywa karę na podstawie art. 286 k.k.
Więcej
4 new

Rola adwokata w procesie karnym

Rola adwokata w procesie karnym jest ochrona uzasadnionych interesów klienta
Więcej