Oszustwo art. 286 k.k. - Sprawa Karna

Kwestie własności od dawna zajmują czołowe miejsce w życiu społeczeństwa.

W tym kontekście oszustwo stało się chyba najbardziej „popularnym” i rozpowszechnionym przestępstwem. Niemal większość osadzonych w aresztach śledczych i zakładach karnych odbywa karę na podstawie art. 286 k.k.

Tymczasem istnieje szereg różnic pomiędzy oszustwem a przestępstwami, które są regulowane przez prawo i nie niosą ze sobą sankcji karnych.

Zatrzymajmy się nad najistotniejszymi i najważniejszymi aspektami kwalifikowania działań danej osoby jako oszusta.

Oszustwo to kradzież cudzego mienia lub nabycie prawa do cudzego mienia w wyniku oszustwa lub naruszenia zaufania.

Tym, co odróżnia oszustwo od innych rodzajów kradzieży (kradzieży, defraudacji itp.) jest fakt, że ofiara dobrowolnie przekazuje oszustowi swoje mienie lub prawo do niego. W tym przypadku przestępca wykorzystuje dwa sposoby popełnienia przestępstwa: oszustwo i naruszenie zaufania, zarówno osobno, jak i łącznie.

Najpopularniejsze oszustwa

Oszustwo wobec osób starszych

W oszustwie sprawca świadomie wprowadza ofiarę w błąd co do konieczności przekazania jej mienia. Klasycznym schematem defraudacji przez oszustwo jest np. sytuacja, w której oszust zdobywa zaufanie osoby starszej, obiecując jej opiekę i pełne utrzymanie w zamian za przeniesienie własności nieruchomości (mieszkania lub domu). Po osiągnięciu swoich celów nie wywiązuje się z wcześniej ustalonych zobowiązań.

 

Oszuści to na przykład osoby, które sprzedają leki alternatywne po bardzo wysokich cenach, wprowadzając ludzi w błąd, że leki te pomogą wyleczyć ciężkie choroby, chociaż są świadomi, że te środki nie mają nic wspólnego z medycyną.

 

W nadużyciu zaufania oszust wykorzystuje relację zaufania, jaka wytworzyła się między nim a ofiarą, grając na chęci pomocy ze strony ofiary. Na przykład w niedawnej praktyce zdarzyła się sprawa, w której kobieta pożyczyła od koleżanki niewielką kwotę pieniędzy i zwróciła ją w umówionym terminie. Ponadto, czyniąc to, zbudowała pozytywną reputację jako osoba uczciwa. Próbując zdobyć znaczne kwoty pieniędzy, oszustka „pożyczyła” od swojej koleżanki dużą sumę pieniędzy, którą zdefraudowała i nie miała zamiaru zwrócić.

 

Dłużnik nie zwraca pieniędzy

Należy zwrócić uwagę na rozróżnienie oszustwa od nienależytego wykonania (niewykonania) czynności cywilnoprawnej. Na przykład, ktoś jest ci winien dużą sumę pieniędzy na podstawie pisemnej umowy. Zgłosiłeś sprawę na policję, wierząc, że popełniono wobec Ciebie oszustwo. Ale policja może odmówić rejestracji skargi z uwagi na to, że między Tobą a Twoim partnerem istnieje cywilny stosunek prawny, chyba że umowa została uznana przez sąd za nieważną. Prawo nakazuje zatem udać się w tej sprawie do sądu cywilnego.

 

Stwarza to problemy dla poszkodowanego, ponieważ nawet przy pisemnej umowie może dojść do oszustwa, ale organ ochrony prawnej, ze względu na wymogi prawa, jest odsunięty od dochodzenia w sprawie oszustwa na początkowym etapie, co powoduje utratę cennego czasu, a w konsekwencji utratę możliwości odzyskania odszkodowania. W tej sytuacji powrót sprawy do prawa karnego jest możliwy tylko wtedy, gdy sąd cywilny, rozpatrując sprawę o uznanie transakcji za nieważną, zdecyduje o przesłaniu materiałów na policję w celu zorganizowania postępowania przygotowawczego w sprawie oszustwa.

 

Oszustwa w internecie 

Coraz więcej jest przypadków tzw. oszustw internetowych, kiedy oszuści umieszczają w sieci fałszywe informacje, programy komputerowe i za pomocą bankowości internetowej oferują zainwestowanie pieniędzy w jakieś nieistniejące projekty „lotnicze”. Wraz z pojawieniem się kryptowalut przedsiębiorczy oszuści zidentyfikowali nowe schematy wzbogacania się, wykorzystując ludzką słabość do szybkiego wzbogacania się. Najbardziej znane kryptowaluty - Bitcoin, Ethereum, Litecoin - powstają w procesie wydobycia. Jest to proces, w którym moc obliczeniowa komputera jest wykorzystywana do rozwiązywania złożonych problemów matematycznych, co skutkuje generowaniem monet. Użytkownicy mogą również kupować walutę od brokerów, a następnie przechowywać ją i wydawać za pomocą portfeli kryptowalutowych. Brak edukacji na temat technologii „Blockchain” w Internecie pozwala oszustom wykorzystywać fikcyjne schematy do własnego wzbogacenia się.

 

W zmaganiach z wyzwaniem, jak uchronić się przed oszustami i odzyskać utracony majątek, ogromne znaczenie mają takie kwestie, jak prawidłowe sporządzenie umowy i przestrzeganie terminów dochodzenia roszczeń na drodze sądowej. W tym zakresie skorzystanie w odpowiednim czasie z profesjonalnej pomocy prawnej pozwala uniknąć wielu problemów związanych z faktami oszustwa.

Niniejsza publikacja z pewnością nie obejmuje pełnego spektrum zagadnień, jakie pojawiają się przy ochronie praw osób poszkodowanych w wyniku oszustwa. Jeśli potrzebujesz dodatkowych uwag lub pomocy Adwokata w sprawie o oszustwo, zawsze możesz skontaktować się Kancelaria prawna 

 

 

Poprzedni Następny

Adwokat sprawy karne - porady prawne

adwokat do spraw karnych

Udział adwokata w sprawie karnej

Każda sprawa jest traktowana indywidualnie
Więcej
Adwokat przy przeszukaniu i konfiskacie

Adwokat przy przeszukaniu i konfiskacie

Adwokat zawsze działa na zasadach obiektywizmu, legalności, bezstronności
Więcej
Kancelaria sprawy karne w Poznaniu

Kancelaria sprawy karne w Poznaniu

Adwokat od spraw karnych z wieloletnim doświadczeniem potrafi znaleźć wyjście z każdej trudnej sytuacji.
Więcej
Co obejmuje tajemnica adwokacka

Co obejmuje tajemnica adwokacka?

Przez tajemnicę adwokacką rozumie się wszelkie informacje
Więcej
Postepowanie dowodowe w procesie karnym

Postępowanie dowodowe w procesie karnym

Postępowanie dowodowe odbywa się na podstawie ustawy
Więcej
Wiekszosc osadzonych w aresztach sledczych i zakladach karnych odbywa kare na pods

Oszustwo art. 286 k.k. - Sprawa Karna

Większość osadzonych w aresztach śledczych i zakładach karnych odbywa karę na podstawie art. 286 k.k.
Więcej
Prawo podejrzanegooskarzonego do odmowy

Pozycja prawna w sprawie karnej

Prawo podejrzanego/oskarżonego do odmowy składania wyjaśnień
Więcej
Koszt apelacji w sprawie karnej 6

Ile kosztuje apelacja w sprawie karnej

Koszt apelacji w sprawie karnej
Więcej
Adwokat sprawy karne Poznan 2

Rola adwokata w procesie karnym

Rola adwokata w procesie karnym jest ochrona uzasadnionych interesów klienta
Więcej
adwokat prawo karne

Dobry adwokat od spraw karnych - jesteś nim Ty sam!

Pamiętaj, że wszystkie działania mają swoje konsekwencje
Więcej